Leder May-Britt Roald i hoppid.no.

Leder May-Britt Roald i hoppid.no.

Fortsatt økning i nyetableringer

Etter rekordåret 2015 er det fortsatt stor etableringsiver på Sunnmøre.

Det går fram av ei pressemelding fra Møre og Romsdal fylkeskommune.

For hele Møre og Romsdal er det ei økning i antall nyetablerte bedrifter på 4,5 prosent, og May-Britt Roald, leder av gründerhjelpa hoppid.no, mener økninga har klar sammenheng med nedgangen i oljeindustrien.

- Det er positivt å se at folk ser muligheter i nedgangstider og at de omstiller seg. Flere av de vi møter, har hatt tanker og ideer om å starte for seg selv i flere år. Nå er tidspunktet rett for å realisere drømmen om å etablere egen bedrift, sier Roald.

Stor pågang

Etableringsiveren det siste året har vært merkbar for hoppid.no, som er en gründertjeneste i samarbeid mellom kommunene, fylkeskommunen og Innovasjon Norge. Mange hoppid.no-kontor har opplevd at stadig flere gründere kommer innom kontoret for å spørre om råd, heter det i meldinga.

- Vi har hatt stor pågang fra personer som trenger å diskutere forretningsideene sine, og vi har dobla deltakertallet på kursa våre flere steder. I tillegg har vi hatt stor bredde og mangfold blant deltakerne, og langt flere menn og ingeniører, sier Roald.

Hoppid.no-kontakt for Herøy, Hareid og Ulstein kan melde om jevnt trøkk og aktivitet og en gryende optimisme.

- Det virker som om situasjonen er mer avklart og at de store verfta har klart seg gjennom omstillinga, sier Robert Voldnes.

Fylkeskommunen har satt av midler til gründeraktiviteter ute i kommunane både i 2015 og 2016, eksempelvis Innovasjonsfestivalen for kreative næringer i Ålesund. Målet har vært å fange og støtte opp om gode forretningsideer.


Tabell over nyetableringer, unntatt offentlig forvaltning og primærnæringene. Talla er henta fra SSB og korrigert for navne- og eierskifte:

201420152016Endring 2015-2016
Molde20523826325
Ålesund42544048343
Kristiansund169238227-11
Vanylven152722-5
Sande21189-9
Herøy 6876771
Ulstein5377858
Hareid2638402
Volda647870-8
Ørsta60698415
Ørskog222416-8
Norddal1315216
Stranda3239412
Stordal99123
Sykkylven6348513
Skodje32324412
Sula6570711
Giske496057-3
Haram5853563
Vestnes58446218
Rauma43546814
Nesset242216-6
Midsund10682
Sandøy10572
Aukra212821-7
Fræna73577720
Eide2523263
Averøy345643-13
Gjemnes2117192
Tingvoll1220222
Sunndal484441-3
Surnadal385438-16
Rindal1484-4
Halsa41310-3
Smøla2314195
Aure1428280
Møre og Romsdal19212142223896
Mer å lese på Sunnmørsposten:
 
Leses nå
 

Forsiden nå:

Hattholmen i Sula:

Kjøpte holme – fikk søppel-mareritt på kjøpet

– Vi fikk hakeslepp, sier leder i Sunnmøre Friluftsråd. – Jeg er helt enig, sier grunneier Per Olav Moldvær, som får skryt for innsatsen som nå gjøres for å rydde opp.

Teaterfabrikken:

Storband og damer i skjønn forening

Nordvest Big Band er ti år i år. Det feirer de med to pubkonserter på Teaterfabrikken. Fredag kveld var det dags for den første.

The Voice på TV 2

Kaja og Karina gjekk vidare

Både Kaja Rode og Karina Pieroth gjekk vidare til «knockout-rundane» i songkonkurransen «The Voice - Norges beste stemme».