Sjuk fisk:

Meir lus på sjøauren

Sjøaure med lakselus.
Foto: Knut Arne Aarset, Arkiv
Sjøaure med lakselus. Foto: Knut Arne Aarset, Arkiv

Undersøkingar i fjordar på Sunnmøre viser at sjøauren har mykje lus.

Mobil: 90201232
Publisert: 19.07.2010 kl. 09:47
Endret: 19.07.2010 kl. 09:47

«Generelt er 50–100 lus på ein sjøaure på 100 gram veldig alvorleg»

PÅL ARNE BJØRN

Havforskingsinstituttet og Norsk Institutt for Naturforsking (NINA) har sett i gang eit stort prosjekt for å overvake mengdene av lakselus på villfisk langs kysten. Eit av formåla er å evaluere verknadene av ordninga med nasjonale laksefjordar, der villaksen har spesielt vern.

På Sunnmøre er to fjordar plukka ut, Ørstafjorden og Storfjorden.

– Ørstafjorden er plukka ut fordi det er ein nasjonal laksefjord. Vi treng og data frå ein fjord i same området som ikkje er nasjonal laksefjord og har valt den delen av Storfjorden som ligg i Stranda kommune, seier seniorforskar Pål Arne Bjørn ved Havforskingsinstituttet.

Auke i juni

Forskarane har fanga sjøaure med garn, og har plassert ut bur med laksesmolt, som skal fungere som samlarar av lakselus. Det har vore to rundar med undersøkingar så langt. I mai var det lite lus, men i løpet av juni skjedde ei endring.

– I slutten av juni var det ein betydeleg auke i ytre delar av fjordsystemet der mange garnfanga sjøaurar var infisert med mellom 50 og 100 lus, kommenterer NINA i ein førebels rapport.

Alvorleg

Det vert understreka at konklusjonane er bygde på teljingar i feltet, og at fisken skal studerast meir nøye i laboratorium seinare.

– Eg kjenner ikkje nøyaktig storleik på fisken som er undersøkt, men generelt er 50- 100 lus på ein sjøaure på 100 gram veldig alvorleg, seier Pål Arne Bjørn ved Havforskinga. Den ansvarlege for undersøkinga på Sunnmøre, som jobbar i NINA, er på ferie.

Diskuter denne saken

Innsendt av Stongfiskar 19.08.2010 20:22:28 Varsle!

Eg fekk 2 aure på ca 0,7 kg i tenfjorde. Der var det mellom 50-70 lus på hver. Dette har eg aldri sett før på auren her.

Innsendt av Ikke ekspert 20.07.2010 11:02:17 Varsle!

En treng ikke å vere "ekspert" for å forstå at overfylte oppdrettsmærer (fangeleirer) funger ypperlig som rugekasser for fiskesjukdommer og lakselus.

Å prøve og bortforklare dette, blir som å skvette vann på gåsa.

"Kjøpt og betalt", av storkapitalen med andre ord.

Ventemærene for laks før slakting på Eggesbønes, er også en enkel og grei måte å spre lakselusa på til villfisken i dette området. Har noen tenkt på det ?

Innsendt av helge strand 19.07.2010 13:48:05 Varsle!

"Prematur tilbakevandring," sier du.
Ørretten oppholder seg rett i fjordsystemet og langs kysten og er naturligvis sterkt utsett for lusangrep. Som denne ørreten med sine 50-100 lus som avbsolutt er representativ.
Smolten skal gjennom samme suppa av lus. Det er det som er problemet Salaris. Skjønner du ikke det?
Hva hjelper det med mindre lus i havet der smolten skal vekse opp når den ikke kommer så langt?
Ørreten sin søken etter ferskvann p.g.a ubalansen i lusmengde som ikke er tilpasset villfisken er vel varsku/bevis godt nok.
Dette såg du ikke i elvemunningene før Salaris. DA KOM ØRRETEN PÅ GYTEVANDRING I ELVENE NÅR DEN SKULLE.
IKKE FOR Å BLI MEDISINERT I FERSKVATN, MEN FOR Å GYTE.
Ellers er det knapt ørrett å se lenger, hverken pr. predatur eller normal elve-søken.
Tidligere spratt det ørret i fjordene overalt. I elvene kunne stå på hundre og tusenvis.
Fiskealarmen er et dødfødt prosjekt forøvrig. Villaksinteresser som event. sender inn bilder blir nettopp beskyldt for å være selektive. Lar en være å sende inn, blir det tatt til inntekt for at situasjonen ang. lus er under kontroll.
Uansett hva villaksinteresser kommer med, blir de fremstillt som bløffmakere. Ikke minst av deg Salaris.

Nettet snører seg imidlertid langsomt sammen........

Innsendt av helge strand 19.07.2010 21:26:48 Varsle!

Først Salaris.
Suppe av lus er et " billedlig utrykk" som flere enn meg benytter for å forklare den enorme økninga av lakselus i fjordene våre som er forårsaket av oppdrett.
Smolten går i hovedsak ut fra elvene i mai. Den oppholder seg ca. 3 uker i fjorden før den søker til havs. Sammenfallende med økt oppblomstring av lakselus.
"Prematur tilbakevandring" (heng deg ikke opp i en konsonant-feil) har jeg vel ikke benektet. Tvertimot har jeg sett det med egne øyne.
Men jeg spør hvorfor skjer det? Hvorfor må ørreten søke ferskvann for å kvitte seg med lus før den er kjønnsmoden? Hvorfor skjedde ikke dette før oppdrettsnæringa ekspanderte.......?
I motsetning til deg har jeg mer enn 50 års erfaring fra et vassdrag og baserer mine uttalelser på erfaringer.
Bondalselva er nok ikke ulik øvrige elver på Sunnmøre på godt og vondt, være seg krangling, statistikk m.m
Det fisket som ble foretatt på 70 tallet og frem til midten av 90- tallet var forsvarlig. Det var rikelig med gytefisk igjen.
Etter som bestanden gikk ned fra midten av 90-tallet ble det innført gradvis kortere og kortere fisketid og kvoter.
Frem til i år då sesongen er på 1 mnd. (Stengt i morgen)
KUN 1 FISK pr. PERSON PR. DØGN!
Alt av omsyn til gytefisk.
Jeg selv har de siste åra ivret for å stenge elva helt. Et synspunkt som mange her på Sæbø deler med meg. Så la det være sagt.
Bondalselva er ingen ørret-elv, sier du.
Du bygger det selvsagt på dine "statistikker."
Det har aldri vært sedvane å føre statistikk over ørret. (Sett bort fra siste åra.)
Jo, Salaris. Det skal jeg fortelle deg! Ørret i massevis fra midten av juli og utetter i alle størrelser var mer regelen eller unnataket.
Personlig har jeg fårr ørret på 7,2 kg i elva. (Laks på 15,7 forøvrig.) Så du skjønner at det har vært et assosiert utvalg i elva......., men du vet vel bedre med dine "statistikker."
Et godt råd til deg til slutt Salaris.
Prøv å være mer opptatt av nuet og fremtida i ditt forsvar av næringa.
I mine øyne gjør du oppdrett ei bjørnetjeneste med dine bortforklaringer/benektelser av:
1. Rømt oppdrettsfisk.
2. Lakselusproblemet.
Mer seriøse representanter enn deg innrømmer jo at dette er hovedproblemet vis a vis villaksen/miljøet. Det bør du snart merke deg.
Dette får være det avsluttende fra mi side.
Mitt mangeårige engasjement for villaksen har i ei tid nå vært bestemt avsluttet.
Men jeg klarte ikke å dy meg i dag, men bare i dag!
Takk for mange, tross alt interessante diskusjoner Salaris.
Synd du ikke opererer med navn, men det får en respektere.

Innsendt av Salaris 20.07.2010 01:17:58 Varsle!

Du har visst ikke fulgt med på så veldig mye av hva jeg har skrevet. Jeg har gjentatte ganger sagt at rømt oppdrettsfisk er helt uakseptabelt og unødvendig, og at oppdrettsnæringen HAR et ansvar når det gjelder lakselus. Derimot er jeg helt uenig i at oppdrettsnæringen har skyld i at det ikke finnes villaks igjen i elvene.

Du sier at smolten roter rundt i fjordene i tre uker før de går ut i havet. Dette er tull. Den utvandrende smolten har et klart mål når den går ut av elven.

I den siste store undersøkelsen av utvandringshastighet, så vandret laksen med en gjennomsnittlig fart på rundt 20 km/dag (Davidsen et al. 2009, Migratory behaviour and survival rates of wild northern Atlantic salmon Salmo salar post-smolts: effects of environmental factors).

Dette betyr at laksen fra Bondalselva er ute i Breisundet etter 2 til 3 dager.

Funnene understøttes av NINA-Rapport 253 fra 2007 som omhandler Eira. Denne rapporten omhandler undersøkelser i 2004 og 2006. Begge årene vandret smolten med en gjennomsnittlig fart på 0,5 km/t.

Dette betyr at laksen fra Bondalselva er ute i Breisundet etter 3-4 dager.

NINA-Rapport nr. 253 bør leses:
http://www.nina.no/archive/nina/PppBasePdf/rapport/2007/253.pdf

Denne rapporten har noen svært interessante funn (som forøvrig ikke er ukjente). Før smolten var kommet til utløpet av Langfjorden, var det bare 35% av smolten som ikke var tatt av predatorer!

I rapporten finnes det bilder av sei som har spist smolt.

Dette sammenfaller med funn i andre undersøkelser.

Dette er en strekning på under 4 mil. Fortsatt har smolten 5 mil igjen før den har kommet til Budadjupet.

Det er ikke sikkert at det er mer enn 15-20% igjen av den utvandrende smolten når den kommer ut i havet.

Og dere messer om lakselus...

Det står flere interessante ting i denne rapporten.

Det aller, aller viktigste er at det er rikelig med utvandrende smolt fra elven!

Kanskje dere burde gå sammen og sette hele Hjørundfjorden full av garn i tiden før utvandringen neste år for å fiske opp seien og torsken?

Innsendt av helge strand 20.07.2010 09:19:16 Varsle!

Må kommentere det du sier, får betrakte denne debatten som det avsluttende fra meg.
Smolten vandrer ut fra elvene fra mai til juni/juli. Dess senere dess lengre nord en kommer.
Det har ikke vært uvanlig å se store stimer med smolt i juli/august i Hjørundfjorden. (Den tid her var laks å snakke om.) Det tyder på at ikke all smolt går direkte til havs. I alle tilfeller skjer det ei oppblomstring av lus på den tida laksen går ut fra elvene. Når sjøtemperaturen er 8-9 grader forlater den elva. ( En ideell temperatur for formering blant lakselus.....?)
Hvordan kan det være "rikelig med smolt fra elvene" når det finnest stort underskudd på gytefisk....?
Predatorer har det alltid vært, Salar. Det er en del av naturens rundgang og avhengighet mellom arter. Både sei, lyr , torsk, måke.oter og mink m.m har vært her før oppdrettslaksen bl.a. Deres berettigelse er derfor udiskutabel.
Er du klar over hvor mye 15-20% "av den utvandrende smolt som event. når havet utgjorde den tid med normal utgang/mengde smolt....?
Et slikt tall er nok korrekt og ikke uvanlig. Det garanterte gode årganger for både sjø og elvefiskere.
Tviler ikke på "speedometer-målinga" di . Men alt avhenger av når i perioda mai-juni/juli smolten går ut fra elv, og sist men ikke minst når den bestemmer seg for å søke til havs. Da kommer farta som du nevner inn i bildet.
I år er det altså registrert ei voldsom oppblomstring av lakselus i fjordene våre i juni mnd.
Er ikke det ca. midt i perioden for den utvandrende smolten?
Salar. Jeg er i den situasjon at jeg slipper finkjemme internett for å skaffe meg kunnskap om mye av det du skriver.
Utallige ganger har jeg siden liten gutt stått ved munningen av Bondalselva og fisket predatorer på våren og forsommeren for å yte ei lita hjelpende hand til utgående smolt. Likeledes bivånet de ofte flere hundre måker som når elva voks opp og smolten gikk ut rettmessig prøvde å "tilrane" seg en smolt...
Dette ser en desverre knapt lenger, ganske enkelt fordi så minimalt med smolt går ut.
Så det er nok ikke i vårt fjordystem, Salar at "det er rikelig med utvandrende smolt..." Då skulle jo mer fisk komme tilbake!
Realiteten er at flere og flere villaksstammer ligger med "brukket rygg," noe som i hovedsak skyldes lakselusa fra oppdrettsnæringa.

P.S Salar! Fikk tilsendt bilde av en laks, ca. 4 kg, fra en kilenotfisker i Hjørundfjorden. Bare under buken varesten det ei ansamling av voksen lus som til og med gjorde meg forskrekket....
Telte ca. 60! Så kommer i tillegg resten av fisken
Jeg skal vurdere å sende den inn til "lustelefonen."
Men hva hjelper det?

Innsendt av Salaris 19.07.2010 19:05:12 Varsle!

Det var ikke jeg som sa "prematur tilbakevandring". Det var K.K.B. fra HI som sa det. Hun vet vel ikke hva hun snakker om?

Du har lett for å skrive at smolten svømmer gjennom en suppe av lus, Helge Strand!

I april-mai når smolten skal ut i havet er det ikke lus i oppdrettsanleggene. Det underbygger de årlige undersøkelsene som er nevnt i artikkelen. Dette burde du vite. Eller er det for kaldt å svømme i april til at du kan se suppen? Jeg har alltid lurt på hvordan denne suppen ser ut - kanskje du kan forklare hva som er en suppe av lus.

Det er forskjell på predatur og prematur. Predatur er ikke et ord. Jeg tror du blander sammen med predasjon og ikke forstår begrepene helt.

Du skriver mye om Bondalselva, Helge Strand.

Ja, det var et eventyr. Et storstilt overfiske i noen få år. Snipp, snapp snute. Det ble en fin bok ut av det da.

Du ser ikke at det fisket som ble gjort på midten av 70-tallet har hatt noe å si for utviklingen i elven i ettertid?

Nederst på siden i denne linken er fangst i Bondalselva siden 1970:
http://moreogromsdal.miljostatus.no/msf_widePage.aspx?m=1044

Vitenskapsrådet for Lakseforvaltning (VL) skriver dette om kunnskapen dere har i Bondalen om elvens beskatning:

"Estimerte beskatninger fra disse tellingene er svært variable (fra 19 til 75 %), det er talt par av gytefisk i stedet for enkeltfisk, og i noen år er ikke hele elva talt. Estimatene framstår derfor som usikre, og vi benytter dem til å gruppere beskatningene i henholdsvis lav og middels beskatning for småvassdrag for hvert år. I år uten tellinger bruker vi middels beskatting, med unntak av i 2008 og 2009 hvor vi bruker lav beskatning på grunn av utsatt fiskestart og fredning i august.

Fangststatistikk mangler i 2005 og vi vet ikke om fangstene var null eller om de ikke ble rapportert. Null fangst framstår imidlertid som lite sannsynlig ut fra fangstene året før og etter. Vi har ikke fått informasjon om at fisket var stengt. Beregninger av gjennomsnittstørrelser i fangstene gir verdier på 2,00, 5,00 og 8,00 kg for de ulike størrelsesgruppene, noe som antyder at enkeltfiske ikke er veid. Fangststatistikken for 2009 er oppgitt å være god.

Det er fare for at beskatningen for denne bestanden er utenfor bærekraftige rammer. Måloppnåelsen i 2009 var dårligere enn foregående år."

Kunnskapshullene om denne elven er med andre ord svært store. Det finnes vel knapt maken i hele landet.

Bondalselva MÅ ha minst 580 kg holaks igjen i gytetiden for å opprettholde bestanden. Er du helt sikker på at det fisket som ble foretatt på 70-tallet og utover på 1990-tallet har vært forsvarlig? Etter hva VL skriver, så er det både manglende rapportering og lite telling i Bondalen.

Dette betyr at dere har tatt ut store deler av gytefisken i noen av disse årene og ikke har kontroll med hvor mange som gyter.

På 1950/60-tallet ble det i snitt fisket i underkant av 2 tonn hvert år hvis man ser bort fra 1968 da det storstilte fisket begynte i Bondalen. Fisket var da også relativt stabilt på denne tiden. Når man så fra 1968 til på midten på 70-tallet tar ut 10 til 15 tonn i året, og bruker det som sannhetsvitne for at slik skal det være nå også, så sier det vel mer om mentaliteten i Bondalen enn hva Bondalselva egentlig produserer. Rapporter om garnfiske, krangling, manglende og omtrentlige rapporter og "tapte" fangstdagbøker i Bondalen sier sitt.

Fra fangsttoppen i 74-76 har det bare gått èn veg med laksefisket i Bondalen.

Nei, fred elva til der er en god, levedyktig bestand der og pass heller på hvor mye dere fisker ut.

Det har heller aldri vært en nevneværdig bestand av sjøørret i Bondalselva.

Innsendt av Salars 19.07.2010 14:32:03 Varsle!

At fiskealarmen var/er et dødfødt prosjekt, var vel ingen bombe.

Idèen er god den, men å tro at man får innsendt troverdige tall er naivt.

Derimot sier de tallene som HAR kommet inn svært mye. Det er ikke problem å luke ut de registreringene som åpenbart er overrapporteringen. Man sitter likevel igjen med mye god statistikk.

Mitt forslag er at dere fortsetter å registrere på "fiskealarmen.no".

Bildene sier svært lite, så de er ikke nødvendig å sende inn. Det som er viktigt er at det er korrekte tall. Registreringer som "4,5 la 20-30-90" er åpenbart feil og kan ikke brukes til noe. Derimot er "4,5 la 10-12-47" en troverdig registrering.

Videre er det viktig å registrere (sende meldingen) der man fisker fisken. En 22 kilos laks i Oslo eller på Røros er ikke troverdig. Da hadde det kommet på førstesiden i VG.

Av alle de fiskene som er registrert til nå er bare 8 lakser oppdrettslaks (3,5% av registrerte fisker). 6 av disse er registrert i Sogndal. Dette kan si mye:

(hypoteser)
1. Det finnes nesten ikke oppdrettslaks i elvene.
2. Elvefiskerne ser ikke forskjell på villaks og oppdrettslaks.
3. Det er en lakserømming i området rundt Sogndal.
4. Det er god kjennskap til fiskealarmen i Sogndal.
5. Der er en Sogndaling som prøver å fuske.
4. Det er for vanskelig å registrere på fiskealarmen.
5. Det er for dårlig informasjon om fiskealarmen.

Hvorfor ikke legge ved en lettfattelig bruksanvisning til "fiskealarmen.no" når det selges fiskekort?

Innsendt av helge strand 19.07.2010 13:06:29 Varsle!

50-100 lus på ein aure på 100 gram er "veldig alvorlig," sier Pål. A. Bjørn ved Havforskinga.
Nei, du kan ta hardere i . Ei slik lusmengde er dødelig for sjøørreten.
Villaks fanget i Hjørundfjorden og Bondalselva har ellers generelt ei lusmengde på seg som er langt over det forsvarlige for vern av laks og ørret også denne sesongen.

Innsendt av Salaris 19.07.2010 13:45:51 Varsle!

Dette er de dataene som ligger på fiskealarmen.no:

----------------vekt---kjm-----bev---fast-----dato
Ørsta Laks 2,6 15 21 - 6/12/2010
Ørsta Laks 2,6 5 7 1 6/13/2010
Ørsta Laks 1 0 2 - 6/11/2010
Ørsta Laks 2,7 25 7 - 6/11/2010
Ørsta Laks 5 20 0 0 6/09/2010
Ørsta Laks 3,6 10 0 - 6/09/2010
Ørsta Laks 2,2 5 45 - 6/09/2010

Det er ikke vanskelig å se at her er det litt synsing og overrapportering.

Snittet er 23 lus på de innmeldte laksene.

Tar vi bort de tre fiskene fra 9/6, som åpenbart er feilregistreringer, så er snittet 21. Hva med de fiskene som ikke har lus i det hele tatt og ikke blir registrert?

Det er merkverdig med alle de runde tallene som blir registrert på "fiskealarmen.no"...

Kanskje man bør være edruelig i sine uttalelser?

Innsendt av Salaris 19.07.2010 13:02:41 Varsle!

I Havforskningsinstituttet sin rapport står det følgende:

"Storfjordsystemet ved Ålesund. Inntrykket her var at det i mai var tildels lite lus på fisken og hovedsakelig voksne stadier (observasjoner fra NINA). I slutten av juni var det en betydelig økning i ytre deler av fjordsystemet der mange garnfangede sjøørreter var infisert med mellom 50 og 100 lus (NINA). I indre deler av fjordsystemet finner vi lite lus på fisken. De fangede fiskene er ikke studert i lupe og observasjonene må tas med forbehold om prevalens og intensitet."

At det er hovedsaklieg voksne stadier i mai, tilsier at det er mange smålus i juni. Dette er helt naturlig.

Artikkelen nevner ingen ting om at det er enkeltfisker som har hatt disse tallene. Prevalens, hvor mange som har og ikke har lus, er ikke nevnt. Det er ikke uvanlig at det er bare hver tredje/fjerde fisk som er infisert. Dette er påpeket i den foreløpige rapporten som Havforskningsinstituttet har sendt til Mattilsynet. NINA, som har gjort undersøkelsene i Storfjorden, har en tendens til å være sene med resultatene sine. NINAs undersøkelse er ikke publisert.

Forskningslederen for programmet i Havforskningsinstituttet, Karin Kroon Boxaspen, sier følgende om sjøørreten i sammenheng med denne rapporten:

"I større grad enn laksen oppholder sjøørreten seg i fjordsystemet, der mattilgangen er god. Dermed samler den mer lus enn laksen som svømmer ut i havet der luseplagen er mindre, sier Boxaspen. Hun peker på at sjøørreten har en retrettmulighet tilbake til elvene dersom den samler for mye lus.

Sjøørreten kan foreta en såkalt prematur tilbakevandring. Overvåkingen vår viser at det er en mulighet sjøørreten ser ut til å benytte seg av når luseplagen er stor. I ferskvann mister ørreten lusene, men mattilgangen er dårligere enn i fjorden.

Det er ikke uventet at lusetallene stiger utover sommeren." Dette ble sakset fra imr.no.

Ser vi på de frittlevende sjøørretene i Møre og Romsdal som er innmeldt til "fiskealarmen.no" i juni/juli så har de i snitt 10 lakselus.

Fiskealarmen.no er et meldesystem hvor fritidsfiskerne kan sende en SMS med opplysninger om fangsten. Det er helt naturlig at det er de fiskene som har mest lus på seg som blir meldt inn.

Rapporten fra Havforskningsinstituttet er kun en INDIKATOR på lusenivået på sjøørreten. Den er IKKE en tilstandsrapport for den frittlevende sjøørreten.

Sunnmørsposten er ikke et mikrofonstativ for ditt personlige syn, Svein Aam.

"Generelt er 50-100 lus på ein sjøaure på 100 gram veldig alvorleg" - Det er bare en grunn til at du trekker dette frem, Svein Aam, og det er fordi du er en svoren motstander mot oppdrettsnæringen og skal dra den gjennom skitten.

Det står ingen ting om fiskestørrelse i rapporten. Det står heller en kritikk mot NINA som ikke legger frem bakgrunnsmaterialet sitt. Det er ikke så omfattende. NINA har som kjent nylig mistet råderetten over lakselusovervåkningen i Norge til Havforskningsinstituttet.

Skjerpings!

Innsendt av Salaris 19.07.2010 13:10:23 Varsle!

Når det gjelder "fiskealarmen.no" så er det bakgrunnsmaterialet som er utgangspunkt for tallet 10 i antall lakselus på sjøørret i Møre og Romsdal i juni/juli. Det er ikke tallene som vises på portalen.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Nyheter fra Sunnmørsposten - Nordvestlandets største avis ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
To fjordar, deriblant Ørstafjorden, vert overvaka for mengder på lakselus på villfisken. Foto: KNUT ARNE AARSET

På forsiden nå

Tester «månelanding» for Ormen

Nyhamna i Aukra har et av verdens største testlaboratorium. Og trolig det dyreste. Les mer

– Ei redningsbragd av dei heilt store

Dei trudde sjølve det var umogleg, og er djupt imponerte over at Sea King-mannskapet makta å finne og berge livet til den islandske fiskaren Eirikur Ingi Jóhansson. Les mer

Fem gode torskeår

Femårsvarsel for fiskebestandane lagt fram. Les mer