I kveld spiller Raga Rockers på Jugendfest. Det blir fjerde gangen de har konsert på Nordvestlandet i år.
Endret: 20.08.2010 kl. 14:01
Følg Jugendfest LIVE fra klokka 19.00
For to uker siden var Raga Rockers et av trekkplastrene til RaumaRock i Åndalsnes, mens de i mars spilte både i Volda og i Åndalsnes.
Likevel er det ikke en spesiell kjærlighet til landsdelen som gjør at oslobandet til stadighet kommer tilbake. Det sier i hvert fall frontfigur Michael Krohn.
– Nei, det er så enkelt at vi stort sett tar de spillejobbene vi kan få, det er ikke slik at vi velger og vraker. Samtidig så opplever vi det slik at folk er hyggelige hvor enn vi reiser. Det pleier å bli stor stemning, mange kjenner låtene og vi gir det vi kan, sier han.
Uproblematisk
Ante Giskeødegård i Jugendfest gleder seg til konserten og synes ikke det er noe problem at Raga Rockers har spilt i Åndalsnes og Volda i år.
– Vårt publikum er nesten utelukkende fra Ålesund og kommunene omkring. Det er neppe mer enn en håndfull som har sett dem før i år. Det er uansett lenge siden Raga har spilt i Ålesund, sier han.
VIDEO: Gjenopplev SOMMERFESTEN
30 konserter.
Rockebandet som har holdt på i snart 30 år, har til nå i år gjort 25 konserter. Alle etter at de i vår ga ut albumet «Shit Happens». Akkurat nå ser det ut at bandet vil ende med totalt 30 konserter landet rundt i 2010.
– Vi kunne gjerne ha spilt dobbelt så mange konserter, men markedet vårt er ikke større. Vi spiller verken mer eller mindre nå enn hva vi gjorde for eksempel på 1980-tallet, sier Krohn.
Toppet lista
Musikkbransjen generelt opplever fallende platesalg, noe som går ut over både artister og plateselskap. Raga Rocker har hatt nok av økonomiske kriser siden debuten i 1983, men opplever ganske gode tider nå.
Plata «Übermensch» fra 2007 endte på toppen av VG-lista, og er den plata bandet har tjent mest penger på. Årets plate toppet på andre plass på hitlista.
– Vi har hatt det bra de siste fem årene. Jeg som låtskriver klarer nå å leve av musikken med en normal årslønn, sier Krohn.
Men slik har det altså ikke alltid vært.
– Nei, det har vært tider hvor jeg har vært skikkelig blakk. Man kan ikke i Norge forvente å kunne leve av musikken i ti -tjue år på rad. Skal man ha en så lang karriere så er man nødt til å gjøre noe annet ved siden av, sier han.
Ikke stjerne
På RaumaRock traff flere av bandmedlemmene i Raga Rockers tenåringene i ålesundsbandet Blodig Alvor.
Krohns råd til dem og andre ferske band som prøver å slå igjennom, er å ikke forvente noe stjerneliv.
– Utgangspunktet må være at man gleder seg med musikken. At det er en hobby som man er heldig om blir et levebrød. Det er nesten bare danseband som kan spille hver helg år etter år og tjene godt på det, sier han.
Følg Jugendfest LIVE fra kl 19.00
