Konkurransetilsynet kritisk

Konkurransetilsynet kan styre sin begeistring for tiltakene fra Matkjedeutvalget.

 NTB
Publisert: 13.04.2011 kl. 17:25
Endret: 13.04.2011 kl. 17:25

– Enkelte av tiltakene i rapporten kan virke hemmende for konkurransen, fremfor å fremme den, sier direktør i Konkurransetilsynet Christine B. Meyer til E24.

Bekymret

Matkjedeutvalgets leder Einar Steensnæs er kritisk til konkurransen mellom dagligvarekjedene, men Konkurransetilsynet er mer bekymret for leverandørleddet.

– Tilsynet har forsøkt å stoppe flere fusjoner tidligere, som for eksempel sammenslåingen av Prior og Gilde, sier hun. I fusjonssaker har Konkurransetilsynet blitt overprøvd av regjeringen sju ganger de siste årene.

Prisportal

Når det gjelder de konkrete forslagene, er Meyer kritisk til ideen om en felles prisportal for dagligvarekjedene.

– Konkurransetilsynet har jobbet hardt for å hindre priskoordinering mellom matkjedene. En felles prisportal, hvor kjedene oppgir detaljer i «real time», kan nettopp kan gi grunnlag for et slikt prissamarbeid, sier hun.

Skeptisk

Forslaget fra et mindretall i utvalget om regulering av salg med tap, er heller ikke godt, ifølge tilsynsdirektøren. Meyer er også skeptisk til ideen om en ny ombudsmann.

– På generelt grunnlag kan en slik ordning virke forstyrrende på konkurransen, sier Meyer, som uttrykker «noe bekymring» for mandatet til en slik ombudsmann.

På forsiden nå

Smak av gamle dager

Aktivitetsdag for rundt 200 små og store, ved Sunnmøre Museum, onsdag 22. februar. Se bildeserie

- Til Viking

Bjørn Helge Riise vil hjem til Norge når kontrakten med Fulham går ut. Ifølge TV2 har han inngått en muntlig avtale med Viking. Les mer

Smittsom sjukdom hos moskus

Fem moskuskalver på Dovrefjell avlivet på grunn av munnskurv. Sjukdommen kan smitte til mennesker. Les mer

Nattestengt på fv 63 Eidsdal - Geiranger

Fra klokka 19, onsdag, på grunn av rasfare. Les mer

Kollisjon stengte Måndalstunnelen

To menn lettere skadd. Tunnelen stengt fra rundt klokka 16.15, onsdag og i rundt halvanna time. Les mer