Mistenker tjuvslakt av sau

Kristian Stadheim - som er nevø av saueeier Anne - sammen med den gjenlevende broren etter ungsauen som ble drept i løpet av helga. Gardsfolket mistenker at det er folk og ikke rovdyr som står bak.
Foto: Privat
Kristian Stadheim - som er nevø av saueeier Anne - sammen med den gjenlevende broren etter ungsauen som ble drept i løpet av helga. Gardsfolket mistenker at det er folk og ikke rovdyr som står bak. Foto: Privat

Saueieren tror ikke det er rovdyr som drepte en ungsau i Hellesylt.

Mobil: 90736774
Publisert: 28.07.2010 kl. 13:54
Endret: 28.07.2010 kl. 13:55

I løpet av helga tok noen livet av en ungsau ved garden Stadheim i Hellesylt. Saueeier Åse Stadheim tror ikke det er snakk om rovdyr som har vært på ferde.

- Vi har ingen bevis, men etter å ha snakket med folk i bygda som har greie på det, tror vi at det er mennesker som står bak, forteller hun til Smp.no.

Oppdaget søndag

Det var søndag familien oppdaget at sauen var borte fra innhegningen. Ved hjelp av hundesøk kom gardsfolket etter kort tid kom over det de mener er slaktestedet.

- Med en gang tenkte vi at det var en jerv, men innvoller, magesekken og det som trolig er hjertet ligger igjen. Etter det vi har fått fortalt, ville ikke jerven lagt igjen det. Om et rovdyr hadde vært på ferde, hadde også forventa at det skulle være mer blod og avrevne hårdotter. Vi fant heller ikke noe skikkelig skrott, forteller Stadheim.

Noen besøkende på en utleiehytte på garden hørte voldsom breking tidlig søndag morgen. Derfor er det nærliggende å tro at sauedrapet har skjedd rundt det tidspunktet.

- Trasig

Stadheim har hatt sauer og hester i en inngjerding til glede for besøkende turistar på garden. Hun påpeker at det ikke er snakk om noe økonomisk tap av betydning, men synes likevel det er trasig at slikt skjer. De meldte derfor fra til politiet om hendelsen.

- Vi tenkte det var greit å melde fra i tilfelle flere har opplevd det samme, sier Stadheim.

Garden ligger om lag to og en halv kilometer opp fra Hellesylt sentrum og innhegningen ligger skjult for forbipasserende. Likevel er det kort avstand til vegen som går innover dalen.

Politiet ønsker tips

-Vi ønsker tips og observasjoner om saken, forteller operasjonsleder Trygve Ødegård ved Sunnmøre politidistrikt.

Etter det Ødegård kjenner til, har ikke politiet på Sunnmøre fått flere meldinger om sauer som har forsvunnet eller blitt slaktet.

Heller ikke i nabodistriktene i Sogn og Fjordane eller Nordmøre og Romsdal er det registrert tilsvarende tilfeller i loggen løpet av de siste dagene.

Ikke langt fra garden fant familien innvoller fra sauen. Men noen skikkelig skrott fant de ikke. Foto: Privat

På forsiden nå

- Finn frem flagget!

Håper på 2-3000 under tidenes første landskamp på Color Line stadion. Les mer 3 kommentarer

Gutt tilsto overgrep mot åtteåring

En gutt under den kriminelle lavalder har innrømmet overgrepet mot en åtteåring på Skøyen i Oslo tirsdag. Les mer

Lite vatn i kraftmagasina

Vi er avhengige av betydelige mengder med nedbør i løpet av høst, vinter og vår for å slippe å komme i en kritisk kraftforsyningssituasjon. Les mer