Nybygg til 100 mill.

M/S Staaløy skal leveres til Torbas AS i månedsskiftet februar/mars 2011.
Foto: Seacon AS
M/S Staaløy skal leveres til Torbas AS i månedsskiftet februar/mars 2011. Foto: Seacon AS

Lyng AS har tegnet kontrakt med rederiet Torbas AS for levering av en større kystbåt.

Mobil: 97739455
Publisert: 16.08.2010 kl. 22:17
Endret: 16.08.2010 kl. 22:18

M/S Staaløy skal leveres til rederiet Torbas AS fra Raudeberg i Vågsøy kommune. Kontraktsverdien er på rundt 100 millioner kroner. Seacon AS i Måløy har designet skipet

- Det er lagt stor vekt på å bygge et effektivt fartøy med gode fasiliteter for mannskapet, skriver Seacon i en pressemelding.

Skroget blir bygd i Latvia, men skipet skal settes sammen i Vågsøy. Flere lokale underleverandører er engasjert i prosjektet.

- Skroget er i dag under bygging ved Riga Shipyard i Riga, Latvia. Det er forventet å ankomme Måløy i slutten av september, skriver selskapet.

Skipet blir 43,80 meter langt og bredden blir 11 meter. Planlagt leveringsdato for fartøyet er i månedsskiftet februar/mars 2011.

- Fartøyet er rigget for not og i stor grad forberedt for fremtidig tråling, skriver Seacon.

Skroget til M/S Staaløy blir bygd i Riga i disse dager. Foto: Seacon AS

Nybygget har følgende hoveddata:

Type SC43

Lengde o.a. 43,80 m

Bredde 11,00 m

Dybde til shelterdekk 7,10 m

Bruttotonnasje 700

Brennoljekapasitet 215 m3

Ferskvannskapasitet 70 m3

På forsiden nå

Tester «månelanding» for Ormen

Nyhamna i Aukra har et av verdens største testlaboratorium. Og trolig det dyreste. Les mer

– Ei redningsbragd av dei heilt store

Dei trudde sjølve det var umogleg, og er djupt imponerte over at Sea King-mannskapet makta å finne og berge livet til den islandske fiskaren Eirikur Ingi Jóhansson. Les mer

Fem gode torskeår

Femårsvarsel for fiskebestandane lagt fram. Les mer