Endret: 06.07.2010 kl. 14:12
«En kan lure på om det var et lokketriks for å bli valgt inn. Da vil folk føle seg snytt»
AUDHILD GREGORIUSDOTTER ROTEVATN
Hva mener du? Er det viktig for politikere å være på sosiale medier?
Si din mening under !
Da kommunikasjonsrådgiver Audhild Gregoriusdotter Rotevatn i I&M gjennomgikk innsatsen til Stortingskandidatene fra Møre og Romsdal før valget i fjor, kom arbeiderpartipolitikeren best ut.
Nå, trekvart år etter valget, er situasjonen en annen:
• Else-May Botten har ikke klart å følge opp. Bloggen er søvndyssende. Twitter-kontoen øde og forlatt. Heldigvis er hun fortsatt aktiv på Facebook.
– En kan lure på om det var et lokketriks for å bli valgt inn. Da vil folk føle seg snytt. Jeg regner med at de forstår alvoret og hvor viktig det er å være på disse plattformene innen neste valg, sier Rotevatn til Sunnmørsposten.
- Tungvint
– Jeg har tenkt på det selv, innrømmer Botten.
Forklaringen er imidlertid ikke at hun ikke har hatt lyst. Hun har rett og slett ikke hatt mulighet, forteller hun:
– Jeg har ikke hatt godt nok datautstyr, det har rett og slett vært for tungvint, men nå skal jeg kjøpe iPhone, og håper det blir lettere å holde oppdatert. Jeg har ambisjoner om det, sier hun.
- Gir innblikk
Rotevatn kan ikke få understreket nok hvor viktig de såkalte sosiale mediene faktisk er:
– Det gir velgerne innblikk i hva politikerne styrer med. Vi er jo deres oppdragsgivere, og nå har de muligheten til å drøfte direkte med oss, sier hun.
Les også: Få kjenner politikerne på Møre-benken
– Men de må være villig til å være til stede, delta aktivt og være villig til å gi av seg selv. Skillet mellom privatlivet og det profesjonelle har glidende overganger.
• Harald Tom Nesvik (Frp) er til stede på Facebook, men byr ikke på seg selv. Han bruker ikke Twitter-kontoen og har ikke blogg.
– Han er den mest aktive politikeren på Møre-benken, men gir lite av seg selv i sosiale medier. Han bør bruke dem for å vise hvor mye han gjør, sier Rotevatn.
- Lagt om stilen
– Men nå har jeg lagt om stilen, skal bli mer tilgjengelig og by mer på meg selv. Til høsten skal jeg begynne å blogge, lover Nesvik når Sunnmørsposten ringer ham.
– Vi skal kunne treffes og være til stede der velgerne er, og jeg regner med jeg kommer bedre ut av det neste gang det blir vurdert, sier han videre.
• Rigmor Andersen Eide (KrF) bruker ikke Facebook-kontoen, har ikke oppdatert bloggen siden oktober i fjor, og ikke Twitter siden desember. Hun var i går ettermiddag ikke tilgjengelig for kommentar.
• Svein Gjelseth (Ap) og Elisabeth Røbekk Nørve (H) er ikke til stede på noen av plattformene.
– Det er litt skuffende at Gjelseth foreløpig ikke kommer etter. Han er veldig opptatt av samferdsel, som opptar mange i vårt distrikt. Det ville trukket mange på Facebook, sier Rotevatn.
Hun mener at Nørve, som enslig Høyre-kvinne på Mørebenken, ville hatt ekstra godt utbytte av sosiale medier.
Men:
– Å sitte alene på Mørebenken betyr mye å gjøre og at jeg må jobbe i bredden. Det jeg har kommet til selv er at jeg vil gjøre det skikkelig om jeg først skal gjøre det, men foreløpig har jeg ikke kunnet prioritere det, sier Nørve.
Les hele vurderingen på bloggen til Audhild Gregoriusdotter Rotevatn her
Er det viktig for politikere å være på sosiale medier? Si din mening under !
Diskuter denne saken
Innsendt av Surkalpoeten 07.07.2010 13:08:21 Varsle!
Han ble valgt>>>>>>>
Innsendt av Onkel Blå 07.07.2010 00:10:58 Varsle!
Det er vel viktigere ting å ta seg til som politiker en å leke seg med datamaskinen.
For stortings politikere er det vel viktig å møte opp på "jobben" og holde seg oppdatert on tingenes tilstand, samt å ha en selvstendig mening.
Innsendt av Ragnar Johansen 06.07.2010 23:07:06 Varsle!
Mangler du kontakt med en stortingspolitiker paa Facebook? Bli venn med Trine Skei Grande! Hun skriver daglige sine rappporter omhva hun driver med av politisk arbeid. Og til henne kan du skrive dine synspunkter om det som opptar deg.
Innsendt av Politikerlei 06.07.2010 20:45:21 Varsle!
Politikere er som duer: Når de er nede (valg) spiser de av hånda di og når de er oppe (etter valget) driter de deg i hodet !
:-)Innsendt av ON 06.07.2010 20:23:42 Varsle!
Bruk assistenter til å skrive og legge ut da.
Politikere har ikke hjerne tydeligvis.
Innsendt av Mette Hanekamhaug 06.07.2010 12:53:56 Varsle!
Det er nok sant som du sier at noen politikere kun benytter seg av sosiale medier i sin strategi for å bli valg og gjenvalgt. Men dette gjelder ikke oss alle! Jeg mener sosiale medier er en unik arena hvor en kan komme i direkte dialog med sine velgere, noe som er viktig for å vite hva de faktisk ønsker og vil du skal bidra med. Jeg liker å lufte nye politiske tanker, forslag og ideer for å se hva folk mener om disse, for å få innspill , se saker i flere lys og få konkrete innspill til eventuelle forbedringer eller endringer. Dette er ikke et bevisst ledd i en strategi om å bli gjenvalgt, men snarere som ledd i en bevissthet om at jeg sitter på Stortinget for å representere folket, fylket og innbyggerne og ikke meg som person. Da er det viktig å la de få mulighet til å komme med innspill =)
Innsendt av Franken 06.07.2010 11:41:11 Varsle!
Facebook er jo direkte fordummende. Glad jeg ikke driver med det lenger.
Innsendt av Ole Svensen 06.07.2010 11:17:19 Varsle!
Skal tro hvilket datautstyr Botten brukte før sist stortingsvalg. Er det allerede utdatert? (Alltid artig når folkevalgte lyver til dem de burde takke.) Og hvem er for dum til å forstå at det stort sett bare er én eneste grunn til at politikerne er på Facebook, Twitter osv.? De vil bli valgt og gjenvalgt. Så lenge dette ikke fører til noen konsekvenser fra velgernes side, blir det med det.
Innsendt av RBKsupporter 06.07.2010 09:41:41 Varsle!
Hvem gidder å følge politikere på slike medier, når de ikke har noe spesielt å melde? Det virker for Rotevatn at det viktigste er å bare være tilstede. Fordummende!
Innsendt av reklamemann 06.07.2010 08:57:01 Varsle!
En politiker skal være der velgerne er. Komme nærmere og bli mer personlig. Bygge tillit.
Da må de brukei de sosiale mediene. De som velger noe annet vil tape på sikt.Innsendt av Rune Runde 06.07.2010 08:14:01 Varsle!
Noen som kan forklare hvordan den mannen har havna på Stortinget?

