Vi fulgte EM-festen i Sandnes her

Følg lørdagens øvelser i Sandnes her.

  Foto: Vegard Wivestad Grøtt / BILDBYRÅN NORWAY

andreidretter

Utvalgte høydepunkter for dagen (se fullt program i faktaboksen nedenfor):

14.15: Åpningsseremoni

14.47: 400 meter hekk (kvinner) Amalie Hammild Iuel

15.07: 100 meter (kvinner) Ezinne Okparaebo

15.15: 100 meter (menn) Salum Kashafali

15.27: 3000 meter (kvinner) Karoline Bjerkeli Grøvdal

15.45: 800 meter (kvinner) Hedda Hynne

16.14: 5000 meter (menn) Filip Ingebrigtsen

16.52: Lengdehopp (menn) Ingar Kiplesund

16.54: 1500 meter (menn) Jakob Ingebrigtsen

Program lørdag:

13.45: Stavhopp (kvinner) Lene Retzius

14.15: Åpningsseremoni

14.34: Sleggekast (kvinner) Beatrice Nedberge Liano

14.47: 400 meter hekk (kvinner) Amalie Hammild Iuel

14.57: 400 meter hekk (menn) Joachim Sandberg

15.00: Tresteg (kvinner) Oda Utsi Onstad

15.07: 100 meter (kvinner) Ezinne Okparaebo

15.15: 100 meter (menn) Salum Kashafali

15.18: Kulestøt (menn) Marcus Thomsen

15.27: 3000 meter (kvinner) Karoline Bjerkeli Grøvdal

15.45: 800 meter (kvinner) Hedda Hynne

15.55: 400 meter (kvinner) Sara Dorthea Jensen

16.00: Høydehopp (menn) Vetle Raa Ellingsen

16.06: 400 meter (menn) Karsten Warholm (meldt forfall, erstattes av Fredrik Øvereng)

16.14: 5000 meter (menn) Filip Ingebrigtsen

16.37: 3000 meter hinder (kvinner) Olea Villa Furre

16.44: Spydkast (kvinner) Ane Dahlen

16.52: Lengdehopp (menn) Ingar Kiplesund

16.54: 1500 meter (menn) Jakob Ingebrigtsen

17.06: 4x100 meter stafett heat 1 (kvinner) Helene Rønningen, Ingrid Meinseth, Ezinne Okparaebo, Tonje Fjellet Kristiansen.

17.15: 4x100 meter stafett heat 1 (menn) Christian Mesah, Even meinseth, Salum Kashafali, Mathias Hove Johansen

17.35: 4x100 meter stafett heat 2 (kvinner) Amalie Hammild Iuel, Elisabeth Slettum, Line Kloster, Sara Dorthea Jensen

17.46: 4x100 meter stafett heat 2 (menn) Karsten Warholm (meldt forfall, erstattes av Marcus Einan), Luca Thompson, Joachim Sandberg og Fredrik Øvereng.

Dette er EM i friidrett for lag:

EM er inndelt i fire divisjoner; Superliga, 1.divisjon, 2. divisjon og 3. divisjon.

Norge er i 1. divisjon, men har ambisjoner om å bli blant de tre beste landene i Sandnes og rykke opp til øverste nivå, superligaen.

Det er tøff konkurranse, spesielt friidrettsnasjonene Hviterussland og Nederland kommer til å være harde motstandere.

Det skal konkurreres i 20 øvelser. I hver øvelse gis vinneren 11 poeng, nummer to får 10 poeng osv.

Ved delt plassering gis begge utøverne gjennomsnittet av de to poengene, slik at delt 1.-plass gir 10,5 poeng til hver utøver.

Til slutt summeres hvert land sine poeng, og rangeres fra 1. til 11.-plass. Det vinnende laget blir europamester for lag og rykker opp.