Storklubbene slått av nykommer: Ingen av disse topper denne tabellen

Nedrykkskandidaten vant vinterserien.

Ole Gunnar Solskjær (Molde), Dag Eilev Fagermo (Odd), Kåre Ingebrigtsen (Rosenborg), Ronny Deila (Vålerenga) og Lars Arne Nilsen (Brann) er alle slått av eliteseriedebutant Ranheim på vinterserietabellen.  Foto: NTB scanpix

fotball

Til helgen går startskuddet for Eliteserien 2018 når debutanten Ranheim ønsker Brann velkommen til fjæra i Trondheim. Da har de 16 eliteserieklubbene lagt bak seg over 100 treningskamper mot mer eller mindre solid motstand.

Vi har tatt en oppsummering etter de siste generalprøvene for å finne ut hvordan årets lag har gjort det i løpet av vinteren.

Husk at tabellen (som alltid) er av det veldig uhøytidelige slaget. Noen av lagene har møtt relativt svak motstand, mens andre har brynt seg på utenlandske storlag.

For at du kan gjøre opp din egen mening om kvaliteten på treningskampene, har vi samlet alle resultatene her. Du kan se årets vinterserietabell nederst i saken.

  • Slik var vintertabellen før 2017-sesongen, og som du kan se ble den faktiske tabellen litt annerledes..:

Andreas Helmersen og Ranheim tapte bare én av treningskampene sine i vinter. Det fører det nyopprykkede laget til topps på vintertabellen.  Foto: Richard Sagen

Her er vinterserietabellen 2018:


LagKamper vunnet/uavgjort/taptMålforskjellPoeng i snitt
Ranheim 6-0-123-62,57
Brann5-0-110-62,5
Odd5-2-016-32,43
Bodø/Glimt 5-0-214-82,14
Rosenborg6-1-227-122,11
Sarpsborg 088-1-322-122,08
Vålerenga6-2-318-131,82
Lillestrøm3-3-112-71,71
Strømsgodset3-1-218-81,67
Molde3-1-29-61,67
Tromsø2-1-210-71,4
Start3-1-421-81,25
Stabæk3-0-721-240,9
Sandefjord 2-0-56-200,86
FK Haugesund1-2-35-70,83
Kristiansund1-1-47-80,67

Alexander Søderlund og Rosenborg spilte 0–0 mot Lillestrøm i generalprøven.  Foto: Martin Slottemo Lyngstad

Som alltid er det store variasjoner hvor vellykket sesongoppkjøringen har vært. Vinterseriemesteren ble Ranheim, men kvaliteten på motstanderne har vært av den dårlige sorten.

Bak følger Brann, Odd og Bodø/Glimt. Helt i bunn finner vi Kristiansund.

Steffen Lie Skålevik ble matchvinner for Brann i generalprøven mot Sogndal.  Foto: Tor Høvik

  • Og her ser du oversikten over alle vinterens treningskamper fordelt p hvert enkelt lag:
Rosenborgs treningskamper

Rosenborg – Kolstad 4-1

Rosenborg – Byåsen 2-3

Rosenborg – Stjørdals-Blink 3-1

Rosenborg – Melhus 4-0

Rosenborg – Nardo 5-0

Rosenborg – Krasnodar 3-2

Rubin Kazan – Rosenborg 4-1

Rosenborg – Dinamo Brest 3-1

Lillestrøm - Rosenborg 0–0

Oppsummert: Ni kamper, 6–1–2, 25-12 i målforskjell

Branns treningskamper

Brann – Elfsborg 0-2

Brann – Viking 3-2

Brann – Puskas 1-0

Brann – Sarpsborg 08 3-2

Åsane – Brann 0-2

Sogndal - Brann 0–1

Oppsummert: Seks kamper, 5–0–1, 10-6 i målforskjell

Sarpsborgs treningskamper

Sarpsborg 08 – Moss 3-0

Elfsborg – Sarpsborg 08 1-1

Sarpsborg 08 – Fredrikstad 4-0

Häcken – Sarpsborg 08 3-0

Lillestrøm – Sarpsborg 08 0-3

Sarpsborg 08 – Kalmar 1-0

Sarpsborg 08 – Dynamo Kyiv 1-0

Rubin Kazan – Sarpsborg 08 0-1

Brann – Sarpsborg 08 3-2

Strømsgodset – Sarpsborg 08 2-3

Sarpsborg 08 – Skeid 0-1

Sarpsborg - Stabæk 3–2

Oppsummert: Tolv kamper, 8–1–3, 22-12 i målforskjell

Kristiansunds treningskamper

Vålerenga – Kristiansund 2-1

Aalesund – Kristiansund 1-1

Molde – Kristiansund 1-0

Kristiansund – Krasnodar 3-0

Kristiansund – Haugesund 0-1

Kristiansund - Ranheim 2–3

Oppsummert: Seks kamper, 1–1–4, 7-8 i målforskjell

Bodø/Glimts treningskamper

Bodø/Glimt – Mjølner 3-0

Strømsgodset - Bodø/Glimt 2-1

Molde - Bodø/Glimt 1-2

Djurgården - Bodø/Glimt 3-1

Bodø/Glimt – Sandefjord 2-1

Bodø/Glimt – Start 1-0

Bodø/Glimt - Tromsø 4–1

Oppsummert: Sju kamper, 5–0–2, 14-8 i målforskjell

Haugesunds treningskamper

Dynamo Kyiv – Haugesund 1-1

Haugesund – Start 1-2

Odd – Haugesund 0-0

Haugesund – Viking 1-2

Kristiansund – Haugesund 0-1

FK Haugesund - Vard 1–2

Oppsummert: Seks kamper, 1–2–3, 5-7 i målforskjell

Lillestrøms treningskamper

Lillestrøm – Florø 1-1

Lillestrøm – Strømmen 4-0

Sogndal – Lillestrøm 1-4

Lillestrøm – Sarpsborg 08 0-3

Lillestrøm – Molde 2-1

Rubin Kazan – Lillestrøm 1-1

Lillestrøm - Rosenborg 0–0

Oppsummert: Sju kamper, 3–3–1, 12-7 i målforskjell

Moldes treningskamper

Molde – Bodø/Glimt 1-2

Lillestrøm – Molde 2-1

Molde – Kristiansund 1-0

Vålerenga – Molde 1-1

Molde – Dinamo Brest 4-1

Molde - Aalesund 1–0

Oppsummert: Seks kamper, 3–1–2, 9-6 i målforskjell

Odds treningskamper

Odd – Shanghai Shenxin 3-1

Odd – Horsnes 1-1

OB – Odd 1-3

Odd – Haugesund 0-0

Odd – Stabæk 4-0

Odd – Jerv 2-0

Odd - Sandefjord 3–0

Oppsummert: Sju kamper, 5–2–0, 16/3 i målforskjell

Ranheims treningskamper

Ranheim – Kolstad 5-0

Ranheim – Stjørdals-Blink 2-0

Ranheim – Orkla 6-0

Ranheim – Nardo 6-0

Ranheim – Levanger 3-2

Ranheim - FH Hafnarfjördur 1–2

Kristiansund - Ranheim 2–3

Oppsummert: Sju kamper, 6–0–1, 26-6 i målforskjell

Sandefjords treningskamper

Notodden - Sandefjord 1–2

Mjøndalen - Sandefjord 6–1

Stabæk - Sandefjord 1–0

Start - Sandefjord 1–2

Strømsgodset - Sandefjord 6–0

Bodø/Glimt - Sandefjord 2–1

Odd - Sandefjord 3–0

Oppsummert: Sju kamper, 2–0–5, 6-20 i målforskjell

Stabæks treningskamper

Stabæk – Asker 5-1

Stabæk – Kongsvinger 7-1

Ullensaker/Kisa – Stabæk 5-1

IFK Göteborg – Stabæk 3-2

Strømmen – Stabæk 2-1

Stabæk – Sandefjord 1-0

Vålerenga – Stabæk 4-2

Odd – Stabæk 4-0

Rostov – Stabæk 1-0

Sarpsborg 08 - Stabæk 3–2

Oppsummert: Ti kamper, 3–0–7, 21-24 i målforskjell

Starts treningskamper

Start – Donn 11-0

Start – Flekkerøy 1-2

Haugesund – Start 1-2

Start – Sandefjord 1-2

Start – Arendal 5-0

Start – Aalesund 0-0

Bodø/Glimt – Start 1-0

Vålerenga - Start 2–1

Oppsummert: Åtte kamper, 3–1–4, 21-8 i målforskjell

Strømsgodsets treningskamper

Strømsgodset – Bodø/Glimt 2-1

Krasnodar – Strømsgodset 2-1

Lokomotiv Moskva – Strømsgodset 2-2

Strømsgodset – Sandefjord 6-0

Strømsgodset- Sarpsborg 08 2-3

Strømsgodset - Mjøndalen 5–0

Oppsummert: Seks kamper, 3–1–2, 18-8 i målforskjell

Tromsøs treningskamper

St. Pölten - Tromsø 1-0

Tromsø – Tromsdalen 4-0

Vålerenga – Tromsø 0-3

Tromsø – Rostov 2-2

Bodø/Glimt - Tromsø 4–1

Oppsummert. Fem kamper, 2–1–2, 10-7 i målforskjell

Vålerengas treningskamper

Vålerenga – Strømmen 3-0

Vålerenga – Neuchatel Xamax 0-1

CSKA Moskva – Vålerenga 0-0

Vålerenga – Silkeborg 2-1

Vålerenga – Kristiansund 2-1

Vålerenga – Kongsvinger 4-0

Vålerenga – Stabæk 4-2

Vålerenga – Tromsø 0-3

Vålerenga – Rubin Kazan 0-3

Vålerenga – Molde 1-1

Vålerenga - Start 2–1

Oppsummert: Elleve kamper, 6–2–3, 18-13 i målforskjell