Planen til Aalesunds Schaklag var å feire årets hundreårsjubileum med en storslått jubileumsturnering. En utro tjener skal ha stukket av med 50.000 kroner, og satte en kraftig stopper for det.
Helt i det stille passerte Ålesunds egen sjakklubb, Aalesunds Schaklag, hundre år 8. oktober i år. Overlærer Sven Lima var den første formannen i klubben, og han var faktisk en av dem som presset på for at Norges Sjakkforbund ble stiftet i 1914. – Planen var egentlig en storslått feiring tidligere i år, men en utro tjener gjorde dessverre at vi måtte avlyse det hele, forteller styremedlem Helge Storeide i Aalesunds Schaklag.
Blir kun julebord
Tidligere i år opplevde nemlig Storeide og resten av medlemmene i schaklaget at rundt 50.000 kroner var sporløst borte. Ettersom klubben ikke har midler til å gjennomføre den planlagte feiringen, blir det heller arrangert et julebord for klubbens medlemmer.
– Det har vært tøft økonomisk, så vi måtte bare avlyse det. Det er synd det ble slik, sier Storeide.Saken er blitt anmeldt til politiet. – Jeg kan bekrefte at vi har inne en anmeldelse fra Aalesunds Schaklag og at den ligger hos våre etterforskere. Det gjenstår å ta en avgjørelse, sier etterforskningsleder Terje Rishaug ved Ålesund politistasjon.
Ingen Carlsen-effekt
Aalesunds Schaklag har nok opplevd større tider enn nå. Noen Magnus Carlsen-effekt har i hvert fall ikke sjakk-klubben i Ålesund opplevd.
– Vi er rundt ti aktive spillere i klubben som møtes en gang i uka i lokalet vårt i IOGT-huset i Ålesund, forteller lederen i schaklaget, Bjørn Noralf Dybvik. Som ønsker yngre sjakkinteresserte velkommen.Da vi var på besøk i klubbens lokaler i går, var det like før klubbmesterskapet startet.
Sunnmørsposten har gjentatte ganger forsøkt å komme i kontakt med personen som er anmeldt i denne saken.