Spellemann – her er vinnerne

Dette er vinnerne i nok en annerledes Spellemann-prisutdeling, preget av koronapandemien – slik også fjorårets prisgalla var.

Hedvig Mollestad vant åpen klasse for «Ekhidna». 

Kultur

Barnemusikk

Vinner er Sarah Camille for «Spor av dråper og røde nebb»

Også nominert var Aslak Brimi og Mari Midtli for «Huldra Hildur», Andreas Ihlebæk for «Northern Lullabies» og hei kalas for «Hvorfor er jeg allergisk?".

Blues

Vinner er Daniel Eriksen med «Barefoot Among Scarecrows».

Også nominert var The Bills for «Till The Blues Have Gone», Knut Reiersrud med «Ballads and Blues from the 20 ́s Vol. 1» og Tora for «Girl»

Country

Vinner er Sweetheart for «Sweetheart».

Også nominert var Malin Pettersen for «Wildhorse», Johan Berggren for «Lilyamericana» og Darling West for «We'll Never Know Unless We Try»

Elektronika

Vinner er Niilas for «Also This Will Change»,

Også nominert var Gundelach for «My Frail Body», Lindstrøm & Prins Thomas for «III» og Fredfades & Jawn Rice for «Luv Neva Fades»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk

Vinner er Mads Erik Odde for «Logne slåttar».

Også nominert var Britt Pernille Frøholm for «Fokhaugen», Ronny Kjøsen for «BondeBohem» og Johanne Flottorp og Åsmund Solberg for «Heimespel»

Hiphop

Vinner er Musti for «Qoyskayga»

Også nominert var S1sco for S1sco 2020, Cezinando for «Et godt stup i et grunt vann» og Dutty Dior for Dutty Dior 2020.

Indie/Alternativ

Vinner er Okay Kaya for «Watch This Liquid Pour Itself»,

Også nominert var Nils Bech for «Foolish Heart», Das Body for «Peregrine» og Siv Jakobsen for «A Temporary Soothing».

Jazz

Vinner er Maria Kannegaard Trio for «Sand i en vik».

Også nominert var Gard Nilssen's Supersonic Orchestra for «If You Listen Carefully the Music is Yours», Møster! for «Dust Breathing» og Harald Lassen for «Human samling»,

Klassisk

Vinner er Eldbjørg Hemsing med Simon Trpčeski for «Grieg: The Violin Sonatas».

Også nominert var Arve Tellefsen og, Kaare Ørnung for «Haijn Kaare Ørnung å Æ», Sandra Lied Haga for «Sandra Lied Haga» og Edward Gardner som dirigent for Bergen Filharmoniske Orkester for «Benjamin Britten: Peter Grimes».

Metal

Vinner er Okkultokrati for «La ilden lyse».

Også nominert var Ormskrik for «Ormskrik», Enslaved for «Utgard» og Beaten To Death for «Laat maar, ik verhuis naar het bos».

Pop

Vinner er Annie for «Dark Hearts»,

Også nominert var Sondre Lerche for «Patience», Emilie Nicolas for «Let Her Breathe» og Skaar for «The Other Side of Waiting».

RnB/Soul

Vinner er Ivan Ave for «Double Goodbyes».

Også nominert var EHI for «Toni Braxton», Lido for «Peder» og Natnael for «Mannekeng».

Rock

Vinner er Daufødt for «1000 Island».

Også nominert var Motorpsycho for «The All Is One», The Good The Bad & The Zugly for «Algorithm & Blues» og Undergrünnen for «Ein revnande likegyldighet».

Samtid

Vinner er Det Norske Solistkor for «Lament».

Nominert var også Tøyen Fil og Klafferi for «Botanisk hage», Christian Wallumrød Ensemble for «Many» og Kim Myhr & Australian Art Orchestra for «Vesper».

Viser

Vinner er Valkyrien Allstars for «slutte og byne».

Også nominert var Marthe Wang for «Bakkekontakt», Trond Granlund og Terje Norum for «Skogslusken» og Stein Torleif Bjella for «Øvre-Ål Toneakademi».

Åpen klasse

Vinner er Hedvig Mollestad for «Ekhidna».

Også nominert var Stian Westerhus for «Redundance», Mimmi for «Semper Eadem» og Jaga Jazzist for «Pyramid»

TONOs komponistpris

Vinner er Daniel Herskedal for «Call for Winter».

Nominert var også Henrik Ødegaard for «Beatitudes», Andreas Rotevatn for «alea iacta est» og Maja S.K. Ratkje for «Maja S.K. Ratkje: Works for String Orchestra».

Årets gjennombrudd og Gramostipend

Vinner er Musti.

Nominert var også S1sco, Sebastian Zalo, Bølgen, Skaar og Ringnes-Ronny.

Årets Internasjonale Suksess

Vinner er girl in red.

Nominert var også Boy Pablo, Payday og Caroline Ailin.

Årets låt

Vinner er Chris Holsten og Frida Ånnevik for «Hvis verden».

Nominert var også Dagny for «Somebody», CLMD & Tungevaag for «Dance», Tix for «Kaller på deg», Tix for «Karantene», Julie Bergan & Seeb for «Kiss Somebody», Kygo feat. OneRepublic for «Lose Somebody» og Alan Walker & Ava Max for «Alone, Pt. II».

Årets låtskriver

Vinner er Kristoffer Cezinando Karlsen.

Også nominert var Nicolas Pablo Munoz (Boy Pablo), Sondre Lerche og Anne Lilia Berge Strand (Annie)

Årets musikkvideo

Vinner er B-boy Myhre ft. Cezinando og regissør Håkon Hoffart for «Gammel person»

Nominert var også Boy Pablo og regissør Eivind Landsvik for «hey girl», girl in red og regissør Nils Winfeldt for «rue», Lokoy & Safario og regissør Lasse Lokøy, Kacper Tratkowski, Eric Matthew Cannon, Viktor Lier, Samuel Rud Dale for «Both Eyes».

Årets produsent

Vinner er Matias Téllez.

Nominert var også Thomas Kongshavn, Ole Torjus Hofvind og Lars Horntveth.

Årets tekstforfatter

Vinner er Kristoffer Cezinando Karlsen.

Nominert var også Ugbad Yusuf Mustafa (Musti), Tuva Livsdatter Syvertsen og Sondre Lerche.

Årets Spellemann

Andreas «Tix» Haukeland ble kåret til Årets Spellemann.

Årets Hederspris

Den gjeve hedersprisen tilfalt blackmetalveteranene i Mayhem, som også skal innlemmes i Rockheims æreshall senere i år.