Overlege og medisinskfaglig rådgiver Marianne Klokk i Helse Møre og Romsdal mener lovene som begrenser bruk av tvang kan være til hinder for å hjelpe enkelte rusavhengige.
To kunstverk får bli på Sjøholt. Det har Helse Møre og Romsdal bestemt.
Vestnes ligg an til skifte frå Molde til Ålesund som lokal- og akuttsjukehus. Dette seier toppsjefen i helseføretaket om kva følger dette får.
Helseføretaket tilbyr no full lønn til ti sjukepleiarar i dei to åra det tar å bli jordmor. Etterpå får dei to års pliktteneste og tilbod om full stilling. Alle fire sjukehusa manglar jordmødrer i dag.
Køen ved Ålesund sjukehus har blitt kortare sidan før pandemien. Likevel ligg framleis 4323 tilvisingar i bunken.
– Vanskelig å si noe om årsaken til at det er slik, sier medisinsk fagsjef Mariann Gammelsæther i Helse Møre og Romsdal.
Ålesund sjukehus tok for alvor i bruk video i koronaåret. Sju skuleår, nesten 13 reiser rundt ekvator og fem nordmenn sitt årlege CO2-utslepp blei spart inn.
Samtidig vil Helse Midt-styret finne ut av hvorfor Helse Møre og Romsdal driver billigst og St. Olavs hospital dyrest.
Onsdag kveld hadde styret i Helse Midt-Norge en innledende samling.
Onsdag og torsdag er det styremøte i Helse Midt-Norge. Her kan du følge møtet direkte.
Styremøtet i Helse Midt RF sendes direkte både onsdag og torsdag. I onsdagens møte vil Jon Magnussen blant annet orientere om kostnadsforskjeller i regional inntektsmodell i Helse Midt-Norge.
«Ved forrige omlegging av inntektsmodell ble det vedtatt at den skulle evalueres. Dette har Helse Midt lurt seg unna i snart ti år», skriver foretakstillitsvalgt Anette Lekve i Helse Møre og Romsdal. Hun forlanger at skjevfordelingen tar slutt nå.
Forteller blant anna om forskninga som var med å legge grunnlaget for ultralydundersøkelse med terminbestemmelse av gravide, om etableringa av neonatalavdelinga – og om et samarbeid og samhold så tett at mange blei venner for livet.
– Det var journalisten fra avisa som foreslo det, siden sjukehuset ligger på Åse. Og slik blei det.
Det er himmelvid forskjell mellom Helse Møre og Romsdal og St. Olavs hospital, meiner tidlegare klinikksjef ved Ålesund sjukehus.
Dette er trolig rådet som Jon Magnussen gir til styret i Helse Midt-Norge om sjukehusøkonomien.
Det tidlegare legevaktbygget ved Ålesund sjukehus er blitt Dagkirurgi Aust.
– Det føles som at senene i kroppen byttes ut med vaier og piggtråd. Slik beskriver én av pasientene abstinensene.
Trondheimsordfører Rita Ottervik (Ap) karakteriserer forslaget om å kutte 200 millioner ved St. Olavs hospital som absurd.
Da Martin prøvde å ta livet sitt, innså han at noen faktisk brydde seg om ham. Det gav han mot til å bli rusfri.
Ålesund-ordføraren er samtidig glad for meir pengar til Helse Møre og Romsdal.
– Utrolig, sier styremedlem.
Nytt ingeniørstudium i automatisering og intelligente systemer passer inn i målet om Ålesund som simuleringshovedstad.
Risikerer at det ikkje er pengar til å bygge ut Ålesund sjukehus, seier styremedlem.
ÅLESUND, SOMMEREN 2020: To mennesker i Ålesund dør av overdose med få dagers mellomrom. Begge måtte gi tapt for rusen tidlig i 20-årene. I kjølvannet av dødsfallene snakket Sunnmørsposten med en rekke rusavhengige, pårørende og eksperter om rusomsorg i Ålesund.
Dei gjennomførte endringane av SNR har ikkje gitt førespegla og forventa kostnadsreduksjonar, skriv Øyvind Bakke om Skanska sitt siste pristilbod.
Og snart har dei tilsett ny prosjektleiar for utbygginga i Ålesund.
Å koordinere byggearbeidet selv blir en betydelig større risiko for Helse Møre og Romsdal, mener Skanska-sjefen.
Adm. dir. i Helse Møre og Romsdal, Øyvind Bakke, tilrår å avbestille resterande arbeid i akuttsjukehus-entreprisen med Skanska Norge AS. Bakgrunnen er at pristilbodet frå Skanska ligg over forventa pris.
Kirkens SOS og Rådet for psykisk helse er bekymret, men regionalt er det lite i tallmaterialene så langt som tyder på at 2020 skiller seg ut fra normalen med tanke på psykisk helse.
Ålesund har hatt eit av dei mest differensierte sjukehusa i landet. Dette står no i fare, seier Eidsvik i eit sjeldan intervju.
To skulpturar blei med på flyttelasset frå Sjøholt DPS. No vil bygdefolket ha dei tilbake.
Volda sjukehus skal byggast ut for 45 millionar kroner. Utbygginga blir rekna som den største hendinga sidan opninga av sjukehuset i 1986.
Det er ikke aktuelt å redusere størrelsen på den nye sjukehuset på Hjelset som en en del av de nye forhandlingene med Skanska.
Helse Møre og Romsdal fortsetter forhandlingene med Skanska fram til 10 januar i et forsøk på å få til en avtale om bygging av nytt sjukehus på Hjelset. Det er Skanska som har bedt om mer tid.
– Eg er mektig provosert over St. Olavs hospital. Dei verken vil eller kan sjå regionen samla, og det gjer meg forbanna.
– Så lenge man snakker sammen, er det muligheter, sier prosjektstyrets leder. – Vi er i god dialog, så kommer det noe seinere i dag, sier Skanska.
Nytt sjukehus på Hjelset var oppe i Helse Midt-styret torsdag.
Liv Stette gikk rett på det hun mener er det vanskelige i debatten om fordeling av penger internt i Helse Midt-Norge.
Sjukepleiere må være sine egne vikarer, sier tillitsvalgt ved Ålesund sjukehus.
Sylvi Listhaug (Frp) reagerer sterkt på at tilsette ved sjukehusa i Trøndelag får eit gåvekort på tusen kroner, medan tilsette i Møre og Romsdal får ei hue i julegåve.
De ansatte ved St. Olavs får gavekort på 1000 kroner som takk for innsatsen i år. Julegava til ansatte i Helse Møre og Romsdal er ei lue, og flere reagerer sterkt på forskjellen.
Mens Ålesund har litt over én pleier for hver seng, så har St. Olavs hospital nesten to pleiere for hver seng, ifølge en såkalt benchmark. – Uhørt, mener avdelingssjef ved Ålesund sjukehus.
– Dette har vi oppnådd tross lav pleiebemanning på sengeposten, sier overlege Yngve Seljeseth.
Mangler fortsatt hovedentreprenør.
Volda sjukehus er eitt av tre sjukehus som skårar best. Og pasientar i Norge er mest nøgde med helseregion Midt-Norge.
Regionsjukehus er dyrere enn andre sjukehus, mener styreleder Anne Breiby.
Vil prioritere utstyr som effektiviserer drifta.
Prosjektlederen lover ikke mer enn ei løypemelding neste uke.
Bakgrunnen er at psykiatrien trenger flere lukka senger, forteller klinikksjef Ståle Hoff. Ansatte ved alderspsykiatrisk kaller det ei stille nedlegging. Demensforeninga vurderer fakkeltog.
I eit nytt forslag, som vert fremja for styret i HMR i desember, foreslår adm.dir. Øyvind Bakke mellom anna ein reduksjon på døgnplassar i spesialisert rehabilitering og satsing på videokonsultasjonar.
Magnussen 2-modellen, uten regionsykehustilskudd, hadde fortsatt gitt overskudd for St. Olav hospital, skriver Møre og Romsdal legeforening.
Selv uten regiontilskudd går St. Olav med overskudd, ifølge Møre og Romsdal legeforening.
Sunnmøre regionråd ber om meir pengar til sjukehusa i fylket.
Anbefaler styret å spille ballen tilbake til Trondheim.
I Helse Nord-Trøndelag (HNT) gir ansatte uttrykk for at de er provosert.
Dersom Helse Midt likevel vil innføre særfinansiering av universitetssjukehuset, må ein argumentere grundig og tydeleg, skriv overlege Rune Heggedal i denne kronikken.
– Så langt har jeg ikke hørt mye fra Møre og Romsdal, sier Øistein Edvardsen i brukerutvalget ved St. Olav.
Besetning i samfunnskritiske roller skal få en bedre og mer praktisk arbeidshverdag.
Dette er en milepæl for sjukehuset.
Stordriftsfordelene ved St. Olavs hospital er ikke store nok.
Aksel Nykrem Vaagen skulle ha kome til verda 22. oktober, men vart fødd allereie 10. september. Grunna eit nytt konsept med fulldigital heimeoppfølging fekk Aksel og mamma Lisbeth reise heim allereie etter ei veke.
Nytt tilbod ved Ålesund sjukehus.
Samla inn 5,2 millionar kroner over målet: – Eg er overvelda og takknemleg
Konklusjon: Ein skal legge til grunn samme prinsippa som i Magnussen 2-modellen. I tillegg blir det foreslått at St. Olavs hospital få eit eige regionssjukehustilskot, som er meint å kompensere for kostnadar som modellen ikkje fangar opp.
Oda Djupvik og Karsten Warholm vet hva det vil si å få en alvorlig diagnose inn i livet. Nå oppfordrer de alle om å støtte aksjonen for PET-skanner til Ålesund sjukehus.
Nå starter neste etappe når pengene i Helse Midt skal fordeles neste tiåret.
...mens mange andre helseforetak driver stadig dyrere.
Møt kvinnene som til sammen har bidratt med fire millioner kroner til aksjonen som skal sørge for at Ålesund sjukehus også får dette tilbudet. Alle har de personlige grunner til å bidra.
Helse Midt-Norge vil likevel gi åpen presentasjon om ny finansieringmodell.
Styret i Helse Møre og Romsdal skal ha ope seminar om den nye finansieringsmodellen. Helse Midt-Norge stenger for media og andre.
Styrer mot eit overskot på 138 mill.
Prognosen for Helse Møre og Romsdal er nå at det vil bli et overskudd i år på 138,8 millioner kroner.
Nå er det kortere veg til ekspertene på muskelplager.
Siden mars har det vært restriksjoner på hvorvidt far får være med når et nytt barn blir født. Det er fremdeles strenge restriksjoner, og ikke tatt stilling til når reglene kan myknes opp.
Som andre sjukehus i landet etablerer Ålesund eit såkalla ute-Pusterom.
Opnar truleg 1. september.
Også Molde-ordføraren ber om ein gjennomsiktig debatt om finansieringa av Helse Møre og Romsdal.
Ordførarane i Møre og Romsdal står samla bak eit krast brev til styret for Helse Midt-Norge, med kopi til helseministeren og statsminister Erna Solberg.
Styret i Helse Møre og Romsdal skal vedta langtidsbudsjettet for 2021-2023 på møtet sitt 19. august.
Kommunikasjonsdirektør Haukås i Helse Midt-Norge, har kronikk i Smp 29.6, om «Arbeidet med ny modell for inntektsfordeling» i det regional helseføretaket.
Det går no føre seg ein kamp om store pengar i Helse Midt-Norge. Tillitsvald for legane i Møre og Romsdal reagerer på korleis St. Olavs påverkar prosessen.
Leder av Ålesund Arbeiderparti ber Riksrevisjonen om å vurdere en revisjon av økonomien til Helse Midt-Norge.
En arbeidsgruppe i Helse Midt-Norge arbeider nå med oppgave å oppdatere vår modell for hvordan vil skal fordele inntekter gjennom basisramme for våre helseforetak.
Hvis informasjonen i Sunnmørsposten holder stikk, må det få konsekvenser både for hvordan sykehusene styres, og hvem som skal styre dem. Da kan heller ikke Bent Høie gjemme seg lenger.
Frps krav om å slette Helse Møre og Romsdal si gjeld blir neppe vedtatt, mener helseprofessor.
Helse Midt-Norge vil ikke ha offentlig debatt nå om den planlagte omfordelinga til Helse Møre og Romsdal.
Torsdag fekk alle tilsette ved Ålesund sjukehus ein e-post frå teknisk avdeling: Dersom det på nytt oppstår vasslekkasje, så ver obs på risikoen for å få elektrisk straum gjennom kroppen.
Egil Romslo Schistad, initiativtakar til «Ring i bjella», har fleire spørsmål til Helse Midt-Norge.
Dette svarer Helse Midt-Norge.
Frps Sylvi Listhaug mener Helse Møre og Romsdal må kreve at gjelden på 800 millioner kroner til Helse Midt slettes.
Helse Midt svarer: Dette kommenterer vi ikke.
Nå må styremedlemmene i helseforetakene være årvåkne og holde seg på banen, mener Asmund Kristoffersen.
Ingve Theodorsen ser mange positive trekk i helseforetaket.
Dette beviser at Helse Møre og Romsdal har fått alt for lite penger gjennom mange år, mener Ivar Østrem.
Helse Møre og Romsdal kan få minst 200 millioner kroner mer hvert år, ifølge et notat til styret ved St Olavs hospital.
- Utruleg gledeleg, seier adm. dir Øyvind Bakke.
Trolig blir hele fasaden ved Ålesund sjukehus bytta ut.
Første fase sendes på anbud om kort tid.
Fortsatt legges det daglig inn pasienter med uavklart korona-status.
Klinikksjef Mona Aagaard-Nilsen har trekt forslaget.
To timar kvar ettermiddag er det råd å besøke pasientar.
Prisen for SNR, sjukehuset for Nordmøre og Romsdal, er framleis godt over styringsramma.
10. juni legger Helse Møre og Romsdal fram et forprosjektet for SNR til styrebehandling der kostnadene er betydelig redusert.
Helse Møre og Romsdal prioriterer arbeidet med pasienttryggleik.
Helse Møre og Romsdal bør effektivisere 90 millionar i året for å gå med overskot. Det viser tal som er lagt fram til neste styremøte.
Jakob Strand i brukarutvalet i HMR er bekymra for alle dei andre pasientane i fylket.
Sjukepleie er prioritert når NTNU i Ålesund får nye studieplassar til hausten.
– Eg har eit stort hjarte for sjukehuset, seier Elisabeth Siebke.
Igjen skal Helse Møre og Romsdal vurdere å samle all kjøkkendrift i SNR på Hjelset.
Tok bladet frå munnen: 211 millionar kroner er ikkje nok til utvikling av sjukehusa i Ålesund og Volda.
Klinikksjef Mona Aagaard-Nilsen har ikkje lenger ansvar for større bygge- og utviklingsprosjekt i HMR.
Lønsauken for psykologspesialistar har gitt resultat. I nokre av dei ledige stillingane er det no tilsett fagfolk.
Korona-pandemien kostar Helse Møre og Romsdal dyrt.
Derfor har det gått så seint med nytt akuttmottak og ny intensivavdeling.
Mens Ålesund i to år har hatt lita framdrifta i sjukehusplanane, skjer det ting i Volda.
Slik håper Helse Møre og Romsdal å bygge nytt akuttmottak og ny intensivavdeling ved Ålesund sjukehus.
Øyvind Bakke vil vere tett på for å sikre framdrifta av ny og sikker straumforsyning til sjukehuset. - Planen er å sende prosjektet ut på anbod i sommar.
God kontroll på smittesituasjonen, seier helsedirektøren.
Tiltaka rundt fødsel og barselopphald ved sjukehusa i Møre og Romsdal har skapa forvirring og usikkerheit blant gravide. Her kan dei få svara dei leitar etter.
Det fortel Elisabeth Heltne Verpeide, som nyleg føydde ei jente. Kjærasten hennar, Adrian Lefdal, fekk ikkje vere med ho før og etter fødselen.
Koronakrisa gjorde at de ansatte ved testlaben i Molde måtte kaste seg rundt. Etter et par uker med kaos begynner de å få system på de rundt 500 koronatestene som kommer inn for analysering hver dag.
Onsdag morgen har 69 testet positivt på korona i Møre og Romsdal. - På landsbasis har vi nest lavest antall smitta. Fylket står i en gunstig situasjon, og vi bruker mye tid på å forberede oss.
– Kva operasjonar er det som ikkje er nødvendige? Kvar går grensa?
Video-teknologien har vore der i fleire år. No får blant anna helsevesenet i større grad auga opp for teknologien.
Helseforetaket setter opp sin egen drive-thru teststasjon for å kunne teste ansatte for koronasmitte.
Minst 130 personar med helsefagleg kompetanse har meldt seg, etter oppmoding frå Helse Møre og Romsdal.
– Smittesituasjonen i Møre og Romsdal er fortsatt i en tidlig fase og foreløpig under kontroll.
Helse Møre og Romsdal har kalt inn til pressekonferanse ved Ålesund sjukehus torsdag klokka 17 i forbindelse med at de hever beredskapsnivået og publiserer prøvesvar hos mistenkte tilfeller av Koronasmittede.
Også i Ålesund er det folk i heimekarantene som ventar på svar på prøvene.
Handlingsplanen for å redusere avvik fra arbeidstidsbestemmelsen falt igjennom i styret i Helse Møre og Romsdal.
Stortingsrepresentanten ber helseminister Bernt Høie ta tak i saka.
– Eg vil kunne halde fram med C-vitaminbehandling ved alvorlege blodforgiftingar. Det vil vere basert på ei individuell vurdering av pasienten.
Fagdirektør Torstein Hole i Helse Møre og Romsdal har vurdert den systematiske behandlinga av sepsis med C-vitamin, og avgjort at den skal avsluttes.
Denne våren kan det bli oppstart.
– Det er klart det er svært utfordrande, seier klinikksjefen.
Dette er de fire nye sjukehussjefene: Elisabeth Siebke for Ålesund sjukehus, Knut Nautvik for Volda, Georg Johnsen for Molde og Åge Austheim for Kristiansund.
Sist torsdag kom det svært gledelige signaler fra Trondheim, forteller klinikksjef Per-Erik Tødenes i Helse Møre og Romsdal.
Fire månader på rad er ein trend, meiner økonomidirektøren.
Totalt skal det spares 15 millioner kroner på sjukehuspsykiatri i Helse Møre og Romsdal. I Molde er det foreslått kutt for de sjukeste psykiatriske pasientene.
Dei tilsette er djupt bekymra for konsekvensane dersom alderspsykiatrisk sengepost på Sunnmøre blir lagt ned. No vil dei markere mot kuttforslaget.
Adm.dir. Øyvind Bakke vil ha direkte kommandolinje ut til det enkelte sjukehus. På Volda sjukehus ønskjer dei endringa velkomen.
Slik vil Øyvind Bakke både spare pengar og sikre kvaliteten på pasientbehandlinga.
Sykehusklovnene fikk 50.000 kroner i gave. Vil skape magiske øyeblikk for sjuke barn.
Klinikksjefen understreker at nedlegging av alderspsykiatrisk sengepost kun er ett av flere forslag som vurderes.
– Bare tanken på at sengeposten kan bli lagt ned er helt utrolig, sier Inger Storheim i Ålesund og omegn demensforening. Hun tenker spesielt på pasienter med alvorlig demens.
Klinikk for rus og psykiatri må gjennom nye kuttrunder. Det kan blant anna ramme alderspsykiatrisk sengepost på Sunnmøre.
Bent Høie har valgt styre i regionshelseforetaket for de neste to åra.
De to kioskene på sjukehuset i Ålesund er stengt. Men den ene skal åpnes igjen om et par uker.
– Vi er veldig stolte over hoppet fra 63 dager ventetid i forfjor til 50 dager i fjor. Men vi jobber videre, vi er ikke fornøyde ennå.
Fødselstala i landet går ned. Ved Volda sjukehus går dei derimot opp; Anniken Berknes Otterdal og Kai Arve Melle frå Ørsta er blant dei som har bidratt til det.
Onsdag ettermiddag var preget av lyn og torden flere steder på Sunnmøre. Rudy Roelofsen fanget lynet som slo ned ved Ålesund sjukehus på video.
Har Volda sjukehus teke i bruk ein mirakelkur mot blodforgiftning, eller er det ein medisinbløff?
Berre eitt sjukehus i fylket går mot den nasjonale straumen.
Frå i dag er fire fødestover tilgjengeleg ved Ålesund sjukehus, sjølv om det har vore lekkasje frå taket.
Det renn framleis vatn ned i fleire av fødestuene i åttande etasje på Ålesund sjukehus.
Måndag ettermiddag er tre av seks fødestuer i drift, seier konst. informasjonsdirektør Hege Hegle til Sunnmørsposten.
Helse Møre og Romsdal melder at en pasient ble skadet og måtte flyttes til St. Olavs hospital for ny operasjon.
Helse Møre og Romsdal melder at dei no har skjerpa retningslinene og prosedyrer for forebygging av blodpropp ved gipsing.
— Mi dør skal alltid være open for dialog med fagfolka, seier Øyvind Bakke.
Helse Møre og Romsdal opplyser at en pasient som fikk hjerneblødning hjemme, ble lagt inn på en sengepost - ikke intensivseksjonen - etter å ha ankommet mottaksavdelingen ved sjukehuset.
En nyoperert pasient skulle hjelpes i seng ved bruk av forflytningsutstyr, men falt og pådro seg et brudd. Pasienten døde seinere av belastninga dette medførte, opplyser Helse Møre og Romsdal.